×Üñôçò ÐëïÞãçóçò Óõ÷íÝò åñùôÞóåéò ÓõíäÝóåéò

ΤεκμÞριο του μÞνα

Τα Γ.Α.Κ. - Αρχεßα Ν. ΔρÜμας εγκαινιÜζουν το «ΤεκμÞριο του μÞνα». Πρüκειται για μια φωτογραφßα, επιστολÞ, δημüσιο Þ ιδιωτικü Ýγγραφο, βßντεο κ.Ü. που προÝρχεται απü τα αρχεßα και τις συλλογÝς της αρχειακÞς υπηρεσßας και αναρτÜται στον ιστüτοπo των Γ.Α.Κ. ΔρÜμας για Ýνα μÞνα. Η συγκεκριμÝνη δρÜση φιλοδοξεß να αποτελÝσει ερÝθισμα μνÞμης και γνωριμßας με τον ανεξÜντλητο πλοýτο των ιστορικþν τεκμηρßων που Ýχουν ως σημεßο αναφορÜς το Ν. ΔρÜμας και τους ανθρþπους τους.

ΙανουÜριος 2015

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο: ¸παρση της σημαßας στις κατασκηνþσεις  Χ.Μ.Ο. Θεσσαλονßκης-ΔρÜμας.
Τüπος: Γρανßτης ΔρÜμας
Χρονολογßα: Καλοκαßρι 1967
Αρχεßο: Αρχεßο ΓΑΚ ΔρÜμας, Α.Ε.Ε. ΦΩΤ.11

ΦεβρουÜριος 2015

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο: ΟλοσÝλιδη διαφÞμιση της οδοντιατρικÞς κλινικÞς του Τρικαλινοý ιατροý Γ. Λεοντüπουλου που λειτοýργησε στην πüλη της ΔρÜμας. Η διαφÞμιση δημοσιεýτηκε στο εξþφυλλο του περιοδικοý « Εθνικüς Οδηγüς ΜεγÜλης ΕλλÜδος» (τεýχος 12ο ).
Χρονολογßα: 1922
Αρχεßο: Αρχεßο ΓΑΚ ΔρÜμας, Α.Ε.Ε. ΦΩΤ. 2.1

ΜÜρτιος 2015

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο: Κενü ωρολüγιο πρüγραμμα των Ιδιωτικþν Εκπαιδευτηρßων ΔρÜμας ΣΚΟΡΔΑ-ΚΑΤΣΟΥΦΡΗ της σχολικÞς χρονιÜς 1923-24. Στα ΙδιωτικÜ ΕκπαιδευτÞρια ΣΚΟΡΔΑ-ΚΑΤΣΟΥΦΡΗ λειτουργοýσε τμÞμα νηπιαγωγεßου, εξατÜξιο Δημοτικü καθþς και τμÞμα ΕλευθÝρων Εμπορικþν Σπουδþν.
Χρονολογßα: 1923
Αρχεßο: Αρχεßο ΓΑΚ ΔρÜμας, Α.Ε.Ε. ΣΥΛ. 1.0

Απρßλιος 2015

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο: ΕπιστολÞ του ιδιοκτÞτη του «ΜÝγα ΚινηματογρÜφου ΔρÜμας» προς την εταιρεßα κινηματογραφικþν επιχειρÞσεων «ΣπλÝντιτ» στη Θεσσαλονßκη üπου προσφÝρεται το ποσü των 300 δραχμþν για την ενοικßαση της «ταινßας των πολεμικþν επιχειρÞσεων».
Χρονολογßα: 17 Οκτωβρßου 1921
Αρχεßο: Αρχεßο ΓΑΚ ΔρÜμας, Α.Ε.Ε. ΣΥΛ. 1.1

ΜÜιος 2015

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο: ΣχεδιÜγραμμα φρεατßου και στοÜς που αποτελεß μÝρος της μελÝτης υδρεýσεως των εγκαταστÜσεων του Καπνολογικοý Ινστιτοýτου ΔρÜμας. Η μελÝτη εκπονÞθηκε απü το τεχνικοý γραφεßο του πολιτικοý μηχανικοý Βýρωνα Ποντικüπουλου.
Χρονολογßα: 3 Αυγοýστου 1930
Αρχεßο: Αρχεßο ΓΑΚ ΔρÜμας, Α.Ε.Ε. ΔΙΟΙΚ. 18.01

Ιοýνιος 2015

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο: ΓυμναστικÝς επιδεßξεις των Γυμνασßων και Λυκεßων της πüλης της ΔρÜμας που πραγματοποιοýνταν κÜθε χρüνο στο Εθνικü ΣτÜδιο ΔρÜμας. Η φωτογραφßα εßναι τραβηγμÝνη απü την πλευρÜ των κερκßδων- τις οποßες γÝμιζε πλÞθος κüσμου- και στο βÜθος διακρßνουμε την πßσω πλευρÜ του ιστορικοý κτιρßου του Γυμνασßου ΑρρÝνων ΔρÜμας.
Χρονολογßα: 1967
Αρχεßο: Αρχεßο M. Εκπαßδευσης ΠεριφÝρειας Ν. ΔρÜμας

Ιοýλιος 2015

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο: Χειρüγραφη επιστολÞ του Α. ΚιμπÜρη, διαδüχου του Οßκου Οινοπνευματοποιßας Π. Κωνσταντßνου, με την οποßα ενημερþνει την ιδιοκτÞτρια του καταστÞματος για την εξüφληση του ενοικßου. ΕνδιαφÝρον παρουσιÜζει η αναφορÜ στα οικονομικÜ προβλÞματα που αντιμετωπßζει η επιχεßρηση: «¶ννα δια τον Üλλον χρüνον δεν θα ημπορÝσω να σε πληρþσω τüσον διüτι οι δουλειÝς δεν πηγαßνουν καλÜ…πηγαßνει μÝρα με την ημÝραν χειρüτερα και ο Θεüς να βÜλει το χÝρι του…»
Χρονολογßα: Οκτþβριος 1932
Αρχεßο: ΣυλλογÞ Α. ΚιμπÜρη

Αýγουστος 2015

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο: Φωτογραφßα των καλλιεργειþν του Καπνολογικοý Ινστιτοýτου ΔρÜμας. ΣυγκεκριμÝνα στη φωτογραφßα απεικονßζεται η φυτεßα καπνþν τýπου ΑβÜνας μετÜ τη συγκομιδÞ. Το ýψος των φυτþν φτÜνει τα 2.50 με 3 μÝτρα
Χρονολογßα: 25-09-1961
Αρχεßο: Αρχεßο ΓΑΚ ΔρÜμας

ΣεπτÝμβριος 2015

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο: Απüκομμα της δραμινÞς εφημερßδας «Η ΠΡΩΙΑ» (φýλλο 2129/ Ýτος Ýβδομο). Στο δßστηλο πρωτοσÝλιδο Üρθρο παρουσιÜζονται τα Ýργα που πραγματοποιÞθηκαν στις κοινüτητες του Ν. ΔρÜμας κατÜ το Ýτος 1939
Χρονολογßα: 28-06-1939
Αρχεßο: Αρχεßο ΓΑΚ ΔρÜμας, ΣυλλογÞ φýλλων εφημερßδας «Η ΠΡΩΙΑ»

Οκτþβριος 2015

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο: Καρτ ποστÜλ (Ýκδοση του 1996) üπου απεικονßζονται οι ΚαπναποθÞκες της Αγßας ΒαρβÜρας
Χρονολογßα: 1930
Αρχεßο: Αρχεßο ΓΑΚ ΔρÜμας, ΣυλλογÞ φωτογραφιþν της πüλης της ΔρÜμας

ΝοÝμβριος 2015

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο: Υπüμνημα του Γρ. Παζιþνη, ΕπιθεωρητÞ Υπηρεσßας ΚοινωνικÞς Πρüνοιας Γ.Δ.Μ., που αναφÝρεται στο προσφυγικü πρüβλημα που δημιουργÞθηκε μετÜ «την ΣτρατιωτικÞν κατÜληψιν και εγκατÜστασιν» των Βουλγαρικþν Αρχþν στις περιοχÝς της ΑνατολικÞς Μακεδονßας και ΘρÜκης.
Χρονολογßα: 14-4-1943
Αρχεßο: ΣυλλογÞ Υπüμνημα τÝως ΔημÜρχου ΔρÜμας

ΔεκÝμβριος 2015

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο: Εγκýκλιος αναγγελßας ßδρυσης της ετερüρρυθμης εταιρßας με την επωνυμßα «ΧΡΙΣΤΟΣ ΓΙΑΛΑΜΑΣ & ΣΙΑ» που εστÜλη στο Εμπορικü & Βιομηχανικü ΕπιμελητÞριο Θεσσαλονßκης..
Χρονολογßα: 10 Μαρτßου 1930
Αρχεßο: ΣυλλογÞ ΕγγρÜφων Χρ. ΓιαλαμÜ και ΣΙΑ

ΙανουÜριος 2016

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση

Περιεχüμενο: Φωτογραφßα χιονισμÝνου τοπßου της περιοχÞς της Αγßας ΒαρβÜρας ΔρÜμας.
Χρονολογßα: 1969
Αρχεßο: ΣυλλογÞ Τουριστικþν Στοιχεßων Α.Β.Ε. 39

ΦεβρουÜριος 2016

ΠατÞστε στην εικüνα για μεγÝθυνση